02-10-2021 11:47:14 Son Güncelleme: 03-10-2021 11:30:14

Usulsüzlüğü açığa çıkartan memura bir soruşturma daha

İstanbul Üniversitesi'nde usulsüzlük ihbarında bulunduğu için maaşı kesilen ve görev yeri 8 kez değiştirilen memur hakkında yeni bir soruşturma daha açıldı.
Usulsüzlüğü açığa çıkartan memura bir soruşturma daha

 

İstanbul Üniversitesi’ndeki usulsüzlüğü bildirdiği için daha önce maaştan kesme cezası alan ve görev yeri 10 ay içinde 8 kez değiştirilen Y.Ö. hakkında, kadrosuna uygun olmayan bir göreve getirilmeyi kabul etmediği için yeni bir soruşturma daha açıldı.

Y. Ö., son olarak İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde görevlendirildi. Kendisi teknisyen kadrosunda olmasına rağmen 3 kez kadrosuna uygun olmayan işlerde görevlendirilerek Y.Ö. hakkında, bu görevlendirmeye de itiraz ettiği için disiplin soruşturması açıldı.

Y.Ö., hakkındaki soruşturmada şu savunmayı yaptı:

“22 Eylül 2021 tarih ve 490223 sayılı yazı ile hakkımda soruşturma açıldığı tarafıma tebliğ edilmiştir. Müdürlüğünüz tarafından 16 Şubat 2021, 19 Şubat 2021 ve 17 Eylül 2021 tarihlerinde kadroma uygun olmayan görevlendirmeler yaparak mobbinge maruz bırakıldım. Şimdi ise bu görevlendirmeleri mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle kabul etmediğim için disiplin soruşturmasıyla karşı karşıya bırakılmam, şahsıma yönelik psikolojik tacizin artarak devam ettiğini göstermektedir. 657 sayılı Kanun’un ek 8. maddesine göre memur ancak kurumlar arası geçici görevlendirilebilir, aynı kurumda geçici görevlendirme yasaya aykırıdır. Ayrıca hiçbir memur 45. maddeye göre kadrosu dışında istihdam edilemez. Dolayısıyla hakkımda açılan soruşturma dosyasının lehime kapatılmasını ve bana soruşturma açarak psikolojik tacizde bulanan şahıs hakkında cezai soruşturma açılmasını arz ederim.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul Üniversitesi’nin; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nda usulsüzlük yapıldığına dair bilgi ve belgeleri rektörlüğe bildiren memur Y.Ö.’ye, “ticari sır niteliğindeki bilgileri ifşa ettiği” gerekçesiyle maaştan kesme cezası verildi. Y.Ö., usulsüzlük yaptığını iddia ettiği kişileri Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) da bildirdi. İsimlerinin usulsüzlüğe karıştığını bildirdiği Y.P. ve F.A.’nın kendisini tehdit ettiğini iddia etti. Bakırköy 1. Aile Mahkemesi, iki isim hakkında uzaklaştırma kararı verdi.

-duvar

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI