10-06-2021 11:06:34 Son Güncelleme: 10-06-2021 13:44:34

TÜSİAD'DAN KRİTİK UYARI: VİRÜSTEN BİLE DAHA SERT VURACAK

TÜSİAD, Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nı onaylaması gerektiğini belirterek kritik uyarıda bulundu. "İklim değişikliği Kovid-19'dan çok daha sert bir şekilde gelecek" diyen TÜSİAD Enerji ve Çevre Yuvarlak Masa Başkanı Cevdet Alemdar, Gümrük Birliği ile ilgili de dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
TÜSİAD'DAN KRİTİK UYARI: VİRÜSTEN BİLE DAHA SERT VURACAK

TÜSİAD, TBMM İklim Araştırma Komisyonu'nda iklim değişikliği ile ilgili uyarılarda bulundu.

TÜSİAD Enerji ve Çevre Yuvarlak Masa Başkanı Cevdet Alemdar, AB Yeşil Mutabakatı'nın, görüşme süreci devam eden AB-Türkiye Gümrük Birliği güncellenmesinin kapsamına alınması olasılığına değinerek "Avrupa Yeşil Mutabakatı'nı ciddi bir risk kaynağı olarak görüp ama bir taraftan da bunu iş dünyası olarak fırsata dönüştürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

AB'nin Temmuz içinde sınırda karbon düzenlemesini hayata geçireceği hatırlatan Alemdar, Türkiye'nin ihraç ettiği ürünlerdeki karbon ayak izini düşürmesinin isteneceğine vurgu yaptı.

TÜRKİYE'YE 1,8 MİLYAR EURO YÜK

Sınırda karbon vergisinin uygulanmasıyla birlikte Türkiye'ye yönelik ek vergi gelebileceği ihtimaline değinen Alemdar, "50 euro karbon vergisi uygulamasının ülkemize maliyeti yaklaşık 1.8 milyar euro olacaktır. Biz, bu vergi yükünü taşımak yerine gerçekten fırsata dönüştürmeyi kıymetli görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Alemdar, yeşil dönüşüm için kapsamlı yol haritaları bulunduğuna belirterek "Kovid-19, en kırılgan kesimlerin daha fazla etkilendiği bir kriz oldu ama iklim değişikliği Kovid-19’dan çok daha sert bir şekilde gelecek" yorumunda bulundu.

TÜSİAD'DAN GÜMRÜK BİRLİĞİ ÇIKIŞI

Bu arada 20 Mayıs'ta Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gerektiğini savunan ve bunun bir beka meselesi olduğunu belirten TÜSİAD Başkanı Kaslowski, ulusal eylem planı için çağrı yapmıştı. Kaslowski "Türk özel sektörü olarak bu yönde hedefleri belirlemek ve uygulamaya geçişte seferber olmaya her zaman hazırız" demişti.

-karar

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI