05-09-2021 19:42:05 Son Güncelleme: 06-09-2021 16:18:05

Demre yine zehir mi soluyacak?

Demre’nin bir türlü çözümlenemeyen sera atıkları problemi yine gündemde. 2021 Sezonunun ilk atık yangını Demre Çay’ı kenarında çıktı.
Demre yine zehir mi soluyacak?

Demre’nin kangren haline gelen ve yıllardır çözüme kavuşturulamayan sera atıkları 2021 sezonunun ilk yangınıyla gündeme geldi. Demre çayı kenarında ateşe verilen atıklar tepkiyle karşılandı.

Her yıl 12 bin hektar alandan çıkan ve çeşitli yerlere dökülen sera atıkları yetkililer tarafından verilen sözlere rağmen yine yakılmaya başlandı.

Demre Çayı kenarına dökülen, kimi zaman kasıtlı yakılan ve kimi zaman da metan gazı nedeniyle tutuşan sera atıkları, üzerlerindeki zehirli tarım ilaçlarının dumanlara karışıp evlere girmesi nedeniyle vatandaşların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Her yıl yanan atıkların dumanının çok sayıda mahalleye dağıldığını belirten Demreliler, “Astım ve koah hastaları yangın olduğu günlerde hastanelere akın ediyor…” diye konuştu.

Demre Çayı bölgesine atılan sera atığı yangınları, zaman zaman ilçeyi nefes alınmaz hale getiriyor. Atıklar kimi zaman seracılar, kimi zaman da kimliği belirsiz kişiler tarafından yakılırken, içeriğindeki metan gazı nedeniyle kendiliğinden de alev alabiliyor. İtfaiye yetkilileri de atıkların içindeki metan gazı ve kimyasallar nedeniyle bu yangınların güçlükle söndürülebildiğini söylüyor.

Önceki yıllarda Beymelek ve Kayaaltı mahallelerine atılan sera atıkları, son dönemde belediyenin çalışmaları ve izniyle Demre Çayı’nın kenarına atılmaya başlandı. Atıkların burada kurutulup, enerji santrallerinde yakıt olarak kullanılacağı açıklandı ve kısa süre önce 25 TIR kurutulmuş atığın santrallere gönderildiği duyuruldu. Ancak bu işlem bir kez yapıldı ve devamı gelmedi yangınlar devam etti.

Demre Belediye Başkanı Av. Okan Kocakaya, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, ‘Özellikle Demre'nin Yaylakaya, Küçükkum, Beymelek, Alakent ve Köşkerler mahallerinde oturan hemşerilerimiz şu an karbondioksit solumadan, gece penceresini kapatmadan bir yaz geçiriyor. Üreticilerimiz de uyarılara uydu. Atıklarını tespit edilen alana taşıdı. Onlara da teşekkür etmek istiyorum. Demre'de bir ilki başarıyoruz’ demişti. Ancak atıkların farklı yerlere atılması ve yakılması yine önlenemedi.

Seralardaki ürünlerde kullanılan tarım ilaçlarının, atıkların yanmasıyla dumana karışarak mahallelere dağıldığını belirten Demreliler, “Evlerimize gelen koku normal bir yanık kokusu değil, yangın olduğu zaman kimyasal ve zehir soluyoruz. Ailelerimizde astım ve koah hastaları var. Astımlı çocuklarımız var. Yanık kimyasal kokusu mahallelerimize bastığı zaman hastalarımız nefes alamıyor ve acil servislere gitmek zorunda kalıyoruz. Burada hastalarımıza oksijen veriliyor” dediler.

 

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI