28-09-2021 12:30:27 Son Güncelleme: 29-09-2021 21:31:27

Demre'nin gizemli ağacı çiçek açtı

Antalya'nın Demre ilçesinde D-400 karayolunun kıyısında bulunan halk arasında 'yüzyıl ağacı' olarak bilinen Agave ağacı çiçek açtı. Ömründe bir kez çiçek açtığı bilinen ağaç daha sonra solmaya başladı.
Demre'nin gizemli ağacı çiçek açtı

Demre'ye bağlı Yavu Mahallesi'nden geçen D-400 karayolunun Kaş yönünde yılladır halk arasında sabır ağacı olarak bilinen bir Agave ağacı yer alıyor. Agave ağacı çok güzel çiçekler açınca yoldan geçenlerin ilgi odağı oldu. UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde olan, 60-100 yıllık ömründe bir kez çiçek açan Agave ağacının yoldan geçenler tarafından fotoğrafı çekilmeye başladı. Ancak Agave ağacının en altındaki yaprakları ölmeye başladı, çiçekleri de ağır ağır solmaya başladı.

Agave ağacını fotoğraflayan ve adının açıklanmasını istemeyen bir bayan botanik uzmanı, bu ağacın Meksika ve Amerika'da yaygın olan, Türkiye'de Akdeniz ve Ege bölgelerinde nadir olarak görülen bir tür olduğunu söyledi. Halk arasında 'yüzyıl bitkisi' olarak da bilinen bir kaktüs türü olan ağacın ömründe bir kez çiçek açtığı, çiçeklerinde oluşan tohumlarını mümkün olan en uzağa attıktan sonra da ölmeye başladığı belirtildi.

Yavu Mahallesi'nden vatandaşlar yılladır ağacın burada durduğunu ancak ne olduğunu ve neye yaradığını bilmediklerini kaydetti.

-Ahmet ACAR/DEMRE

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI