27-08-2021 11:53:36 Son Güncelleme: 28-08-2021 00:14:36

Demre'nin asırlık taş evlerinde tatil

Asırlık taş evlerde tatil ANTALYA'nın Demre İlçesi'ne tatile gelen yerli ve yabancı turistler, 120 yıllık taş evlerde kalıyor.
Demre'nin asırlık taş evlerinde tatil

 

Antalya'nın Demre İlçesi'ne tatile gelen yerli ve yabancı turistler, 120 yıllık taş evlerde kalıyor. Günlük köy yumurtası toplayıp, keçi sağan tatilciler, Likya Yolu ve Saint Nicolaus Yolu'nda tarihe tanıklık ediyor.

Beymelek Mahallesi'nin ilk yerleşim yeri olan denizden 400 metre yükseklikteki Beymelek Taş Evler'e gelenler, farklı bir tatil deneyimi yaşıyor. 1.5 yıl önce Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve kapanan Beymelek Belediyesi'nin hazırladığı proje ile alternatif turizmin hizmetine sunulan Beymelek Taş Evler, yaklaşık 120 yıllık taş binalardan oluşuyor.

Özellikle doğa meraklısı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bölgede taştan binaların duvarları, Likya figürleri ve antik köy eşyalarıyla süslenmiş. Bölgeye getirilen Likya tipi 2 ambardan biri fotoğraf müzesi, diğeri de Likya eserlerinin imitasyonlarının yer aldığı küçük bir müze olarak hizmet veriyor. Taş evlerde tatil yapan turistler kahvaltı için günlük yumurtalarını kümesten, sütlerini ise keçilerden kendi elleriyle sağarak doğal yaşamın tadını çıkarıyor. Bölgede safari ve yürüyüş yapan gruplara katılanlar ise önce 'Barış Bahçesi'ne sağlığı ve barışı ifade eden zeytin fidanı dikiyor, ardından bahçedeki tavşanları elleriyle besliyor. Likya Yolu ve Saint Nicolaus Yolu'nda yürüyüşü sürdürenler, tarihe adım adım tanıklık ediyor.

-sondaika

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI