10-06-2021 16:55:06 Son Güncelleme: 10-06-2021 23:57:06

AVRUPA KONSEYİ TÜRKİYE İÇİN İHLAL PROSEDÜRÜ BAŞLATTI

Avrupa Konseyi tarafından Türkiye'ye AİHM'in Osman Kavala'nın serbest bırakılmasına yönelik kararını uygulamaması halinde ihlal prosedürü başlatılacağı açıklandı.
AVRUPA KONSEYİ TÜRKİYE İÇİN İHLAL PROSEDÜRÜ BAŞLATTI

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Osman Kavala kararını uygulamaması halinde Türkiye hakkında ihlal prosedürü başlatılacağı belirtildi.

Euronews'in haberine göre Avrupa Konseyi'nin Bakanlar Komitesi'nin son toplantısında Osman Kavala'nın durumuna yer verilmiş, yayınlanan sonuç bildirisinde daha önceki çağrılar hatırlatılarak Kavala'nın devam eden tutukluluğunun uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiği ve derhal salıverilmesi gerektiği belirtilerek Ankara'ya yönelik ihlal prosedürünün işareti verilmişti. Bu kapsamda Türkiye'nin Avrupa Konsey'indeki oy ve veto hakkının askıya alınması da gündeme gelmişti.

Avrupa Konseyi, daha önce ihlal prosedürü sürecini sadece İlgar Mammadov - Azerbaycan davasında kullanmıştı.

AİHM 10 Aralık 2019'da verdiği kararda Kavala'nın makul şüphe olmadan tutuklanmasını ve Anayasa Mahkemesi'nin dosyayı makul sürede incelememesini gerekçe göstererek serbest bırakılmasına hükmetmişti.

-karar

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI