10-06-2021 12:17:07 Son Güncelleme: 10-06-2021 14:49:07

AKDENİZ'İN KADERİ DE MARMARA GİBİ Mİ OLACAK?..

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, deniz salyası (müsilaj) konusunda Akdeniz’i bekleyen tehlikeye dikkat çekti, "Artı 0,5 derecelik bir limiti kaldı Akdeniz'in” dedi.
AKDENİZ'İN KADERİ DE MARMARA GİBİ Mİ OLACAK?..

Müsilaj konusunda, hiç kimsenin birbirini suçlayarak vicdanlarını rahatlatmaması gerektiğini belirten Birpınar, “Bu işi hep beraber biz bu hale getirdik yıllardır Türkiye'de. Hep beraber de bunu çözmek istiyoruz. Burada bence söylenmesi gereken bu" diye konuştu.

Fitoplanktonların denizdeki en ufak canlılar olduğunu belirten Birpınar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Fitoplanktonlar güneş ışığıyla aslında mikro organizma olarak büyüyor. Bunu zooplankton dediğimiz hayvansal olan mikro organizmalar yiyor. Onu da küçük balıklar yiyor. Onu daha büyük balıklar yiyor. Onu da köpek balığı yiyor. Böyle bir denge, zincir var. Eğer bu zincirlerden bir tanesi koptuysa ne olur? Onu yiyen tür kaybolunca öbürü çok fazlalaşmaya başlar ve her tarafı sarar. Bu karada da denizde de öyle. İnşallah öyle değildir."

AKDENİZ İÇİN UYARI

Birpınar, konuşmasında Akdeniz'in de inanılmaz derecede ısındığına dikkat çeken  Birpınar, şu uyarıyı yaptı:

"Artı 0,5 derecelik bir limiti kaldı Akdeniz'in... Yani, eğer artı 0,5 derece daha Akdeniz suyu ısınırsa buna benzer sorunlar burada daha da büyüyerek olabilir. Fırtınalar, siklonlar olabilir. Büyük hortumlar meydana gelebilir."

-günhaber

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI